Gerçekten uzun bir müddet yerleşim bölgelerinden uzak ve doğada kalan insanların gıda sorunu nedeniyle unutkanlık sıkıntısı çektikleri ortada. Adaçayı hakkında kullanım şeklini hepimiz belki biliriz. Kulak burun boğaz enfeksiyonlara karşı ilk tercihimiz olmuştur. Homeopati dediğimiz alternatif tıp’da adaçayı kbb enfeksiyonları hariç sindirim sıkıntısında, genel enfeksiyonlarda ve idrar sorunlarında’da kullanılır.

Sistematik kliniksel çalışmalar’da geniş (salvia officinalis) ve uzun (salvia lavandulifolia) yapraklı adaçayının insan hafızası üzerindeki etkisi hakkında sekiz adet araştırma değerlendirilmiştir. Kullanılan adaçayından, alzheimer tarzı hastalıklı ve sağlıklı deneyiciler’den güzel sonuçlar alınmıştır.
Yedi araştırma’da adaçayını deneyicilere ağızdan araştırmaların birinde’de deneyicilere solunum sistemi yoluyla (adaçayı yağını buharlaştırarak havadan) verilmiştir.

Bu çalışmanın olumlu sonucu, adaçayının demans hastaları için yan etkisi az olabilen tedavi metodu olabildiğini gösterir. Yinede Dikkatli olmak gerekir, çünkü uzun müddet içildiğinde veya yüksek dozaj’da kullanıldığında geniş yapraklı adaçayı (salvia officinalis) Thujon maddesini içerdiğinden zehirlenme yol açabilir.
Espanyol adaçayı – yani uzun yapraklı (salvia lavandulifolia) Thujon maddesini içermez.

Ayrıca adaçayın:

  • büzücu
  • terleme önleyici
  • iltihapa, mantarlara, virüslere-, bakterilere karşı
  • akciğer’deki nemi alır

özelliğide vardır. (Emzirenler dikkat etmeli sütü keser!)