Pemmikan

(Ingilizce: pemmican)

Besleyici ve uzun bir süre dayanıklı olan dövülmüş ve kurutulmuş etten, yağ dan ve meyvelerden yapılan bir karışımdır. Geleneksel yöntemleriyle yapılan farklı bir pastırma çeşitlidir Pemmikan.

Kuzey Amerika´da Kızılderililer bu pemmikan’ı eskiden zor günler ve uzun yol için yani bu zamana göre survival dediğimiz olaylar için hazırlayıp yanlarında bulunduruyorlardı.

Geleneksel olarak pemmikan bizon ya da başka kırmızı etten yapılmıştır.

 

Yapılışı:

Öncelikle ilk olarak et ince dilimler haline kesilir, tamamen kurutulur ve ezilerek toz hale getirilir. Daha sonra hayvanin yağı ve iliği ocakta bir kabın içinde sıvı haline getirilir ve etin 3/1 kadar ete ilave edilerek yoğurulup macun haline getirilir.
Bu şekil hazırlanan et uzun bir süre yolculukta dayanıklılığını korur.

Varyasyon olarak mesela irokezler kurutulmuş çilek, üzüm, çalı meyvesi vb. gibi meyveler ilave ederlermiş (adı:mokakin).

Taze ete göre pemmikan’ın ağırlığı, su kaybından dolayı 5/1 düşer ve yolda taşımak için bu da  büyük bir avantaj. Yüksek besin değeri ve dayanıklılığı nedeniyle aynı zamanda uluslararası (uzun sürecek) seferlerde ve outdoor aktivitelerin’de de kullanılır.
İsterseniz pemmikan’ı sade yiyebilirsiniz, isterseniz de ateşiniz ve suyunuz var ise güzel bir et çorbası da yapabilirsiniz.

Merak edip deneyenlere şimdiden afiyet olsun.