Doğada kamp yapmadan önce bazı hazırlıkların önceden yapılması gerekir. Kamp yapmak için yola çıkmadan önce mutlaka kamp alanı olarak düşünülen bölgede kampçılık, hiking ve doğa yürüyüşleri için herhangi bir kısıtlama olup olmadığı kontrol edilmeli, gerekiyorsa ilgili resmi kurumlara danışılmalı, ilgili bölgede vahşi ayıların ve diğer yabani canlıların bulunup bulunmadığı sorgulanmalıdır. Kamp süresince kamp katılımcılarının can ve mal güvenliği kamp öncesi hazırlılar kadar doğadaki işaretleri okuyup okuyamamaları ile de ilgilidir. Ayılarla karşılaşmak tehlikeli olabilir ve ayıların bulunduğu doğal ortamlara gidenler onlarla karşılaşmaktan sakınmak için neler yapacaklarını bilmelidirler. Ayılar özellikle geceleri kampçıların yanlarında getirdiği yiyeceklerin kokusunu izleyerek kamp alanlarına karınlarını doyurmak için gelebilmektedir. Bu nedenle doğada yürüyüş sırasında ayılarla karşılaşmamanın yollarını bilmek kadar kampçılar ayıları çadırlarından uzak tutmayı da bilmelidirler.

kamp alanında ayılar

Aşağıda ayıları kamp çadırlarınızdan uzak tutmak için yapılması gerekenleri bulabilirsiniz:

  • Ayılar kış uykusuna yattıklarından kış boyunca kendilerine yetecek kadar enerjiyi biriktirmek zorundadırlar. Bu yüzden de sürekli yiyecek ararlar. Kampa götürülen yiyeceklerin kokusu kilometrelerce uzaktaki ayıları çekebilir. Bu nedenle yiyecekler hava geçirmeyecek şekilde kapalı tutulmalıdır. Aynı zamanda yiyecekler ayıların ulaşamayacağı kadar yükseğe ağaçlara asılmalıdır.
  • Yiyeceklerin paketlenip asıldığı yerden en az 100 m uzağa çadır kurulmalıdır. Aynı zamanda yemek hazırlanan ve yenilen yer de çadırdan en az 100m uzakta olmalıdır.
  • Diş macunu, deodorant vb. malzemeler yiyeceklerin bulunduğu yerde, kamptan uzakta tutulmalıdır. Her türlü koku ayılar için ilgi çekici olabilir.
  • Yemek hazırlarken ve yerken farklı giysiler kullanılmalı ve bu giysiler yiyeceklerin asıldığı çantada tutulmalıdır. Giysilere sinen kokular da ayıları çekebilir.
  • Çöpler de ayrı bir hava geçirmez, plastik çöp tormasında yiyeceklerin yakınında asılarak saklanmalıdır. Çöplerin kokuları da ayıları çekebilir.
  • Kamp yeri olarak yoğun bitki örtüsünün bulunmadığı bir ortam seçilmelidir.
  • Kamp boyunca kampçılar birbirlerinden uzaklaşmamalıdır. Ayılar grup halindeki insanlara yaklaşmaktan çekinmektedir.

Kaynak: http://www.unipedi.com/gezgen/2015/03/14/genel/kamp-cadirindan-ayilari-uzak-tutmanin-yollari/