Dulce de Leche – Süt’ten reçel (karamel)

Geçen yıl Arjantin’e gittiğim’de tanıştım bu muhteşem tadı olan Arjantinin Dulce de Leche’sinle. Bilirsiniz Nutella’yı her çocuk sever ve küçükken de yemişdir. Ama inanın bana, lezzet konusunda gerçekten yaklaşamaz o bu Dulce de Leche’nin eşsiz tadına.

Süt’ten yapılırmış bu reçel’in kendisi, ve farklı tarifeleri varmış. Ben ise gittiğim Arjantin’de sorup öğrendiğim tarifeyi sizlerle paylaşmayı istedim. Olur ki günün birinde sizlerde merak ederek denemek istersiniz diye.

 

Dulce de Leche, Süt karameli, Süt reçeli

Inanın bana, lezzet konusunda gerçekten yaklaşamaz bir tat Dulce de Leche'nin eşsiz tadına.

Süt'ten yapılırmış bu reçel'in kendisi, ve farklı tarifeleri varmış. Ben ise gittiğim Arjantin'de soruşturup öğrendiğim tarifeyi sizlerle paylaşmayı istedim. Olur ki günün birinde sizde merak edip denemek istersiniz diye.

Total Time 1 saat 30 dakika
Servings 1 Kg için

Ingredients

 • 2.5 L Süt
 • 1 Kg Şeker
 • 1/4 Tatlı kaşığı Natron
 • İsteğe bağlı 1/2 Vanilya pod'u (Vanilya şekeri de olur)

Instructions

 1. büyük bir derin tencerenin (mesela 5 litrelik) içine sütü, karbonatı ve şekeri dökün (Vanilya hariç) ve şeker tamamene eriyene kadar yavaş yavaş ısıtın.

 2. Şekeri çözülmüş olan sütü başka bir temiz tencereye süzgeçten geçirin ve yüksek ateşte yaklaşık bir saat boyu pişirin (kabarmaya başlamadan önce karıştırmayı unutmayin ). İlk baştan baya kabarabilir. Böyle bir durumda altını biraz kısın. Koyulasmaya başladıktan sonra tekrar altını açabilirsiniz (sürekli kaynaması gerekir).

 3. Yaklaşık bir saat sonra karışımın rengi ve kendisi baya koyulaşacaktır.

  Bu durumda karbonatımızı içine ekleyin. Daha sonra Vanilyamızı bölüyoruz ve içini kazıyarak karamelimize ilave ediyoruz.

 4. Altını kısıp yoğunluğunu tutturana kadar sürekli karıştırın. Soğuduktan sonra bara daha koyulaşacaktır kendisi. Mesela sıcakken sıvı gibi olan karamellartigen Soğuduktan sonra bal gibi yoğun olur.

 5. Ateşten alın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın ve ara sıra karıştırın. Tamamen soğuduktan sonra kavanozlara koyup buzdolabında saklayabilirsiniz.

 

Dulce de Leche mizi farklı şekilde tüketilebiliriz. Mesela Arjantinde insanlar bunu sabah kavaltısında da ekmek üzerine sürüyorlar, ya da Dulce yi yoğurt, puding, pastalar da, brownie vs. ile kullanıyorlar. İsteyenler şeker yerine çaylarını veya kahvelerini bile bununla tatlandırabilirler.

Denemek isteyenlere şimdiden afiyet olsun.